Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!


Data modyfikacji: 2020-09-26 13:54
Hodowla >> Zdrowie >> Gnilec pyska

Gnilec pyska

Ta bakteryjna choroba powodowana przez bakterie należące do grupy Gram-ujemnych, uszkodzenie błony śluzowej pyska prowadzi do infekcji, która szybko może przerodzić się w poważną chorobę. Często jest ona niezauważana w jej początkowym stadium - wąż przez jakiś czas normalnie się zachowuje i przyjmuje pokarm. Niestety zbyt późna reakcja może doprowadzić nawet do śmierci węża. Dzieje się tak poprzez przenoszenie infekcji na inne tkanki organizmu, takie jak drogi oddechowe czy pokarmowe, a także na narządy wewnętrzne.

  • Przyczyny: Głównym czynnikiem powodującym tę chorobę są uszkodzenia pyska np. podczas obronnych ataków węża na różne przedmioty (szyby w terrarium czy elementy wystroju), tarcie pyskiem o pojemnik i jego wyposażenie lub oddziaływanie podłoża, które dostało się do pyska gada. Do infekcji doprowadzić może pogryzienie węża przez zwierzę karmowe, nieodpowiednia temperatura oraz niedobór witamin i minerałów.
  • Objawy: Pierwsze oznaki to zmętnienie nabłonka wnętrza pyska. Postępująca choroba powoduje obrzmienia pyska, brak apetytu oraz martwicę części śluzówki. Wówczas gad często ma otwarty pysk, a po jego zachowaniu widać chorobę.
  • Leczenie: Podstawowym zabiegiem jest oddzielenie chorego węża od reszty gadów i zapewnienie mu spokoju, który będzie mu potrzebny bardziej niż zwykle. Nasza pomoc polega na delikatnym czyszczeniu dziąseł i zębów węża. Do tego celu nadają się np. patyczki kosmetyczne lub miękka szczoteczka do zębów, którą należy nasączyć środkiem bakteriobójczym (Dentosept, roztwór betadyny). Usuwamy zainfekowane tkanki i płuczemy wnętrze pyska, aby pozbyć się resztek. Jeśli obecne będzie tu krwawienie to dobry znak, ponieważ dostaliśmy się do zdrowej tkanki. Często trzeba dodatkowo stosować antybiotyki oraz podawać witaminę C, których dawkę powinien ustalić wykwalifikowany weterynarz.