Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!


Data modyfikacji: 2020-04-03 00:42
Hodowla >> Zdrowie >> Pasożyty zewnętrzne >> Kleszcze

Kleszcze

Te pasożyty zewnętrzne są znacznie większe od roztoczy, więc łatwiej je zauważyć. Są również rzadziej spotykane, ponieważ występują głównie na osobnikach pozyskanych z natury. Charakteryzują się okrągłym, płaskim kształem i ciemną barwą. Spotykane głównie na głowie i szyi węży, rzadziej wśród łusek brzusznych i grzbietowych męczą naszych egzotycznych gości wysysając z nich krew, co osłabia i stresuje gada.

Działania prewencyjne polegają na tym samym schemacie jak w przypadku roztoczy. Węża dokładnie myjemy, a terrarium dezynfekujemy środkami przeciwkleszczowymi np. Frontline czy iwermektyna. Wówczas wietrzenie pojemnika hodowlanego oczywiście jest wymagane.

Jeśli już napotkamy na kleszcza „zajmującego się” naszym boasem należy go usunąć jednym zdecydowanym ruchem lub delikatnie wykręcając. Do tego celu można wykorzystać odpowiednie narzędzia takie jak kleszczyki czy pęseta. Ważne jest aby wyciągnąć całego kleszcza, ponieważ zdarza się, że jego aparat gębowy zostaje w wężu, co prowadzi do zakażenia i dalszych problemów zdrowotnych gada. W tym celu chwytamy go jak najbliżej skóry węża by nie zostawić w nim głowy pasożyta. Manewry takie jak smarowanie czymś tłustym gada lub zabicie pasożyta przed jego usunięciem jest dość ryzykowne, ponieważ kleszcz może zwrócić treść pokarmową, a to zwiększa prawdopodobieństwo zakażenia. Po wyjęciu kleszcza dezynfekujemy ranę spirytusem salicylowym lub jodyną. Otoczenie w jakim przebywa nasz gad powinno zostać porządnie wyczyszczone tak, jak w przypadku zapobiegania pojawu innych ektopasożytów.