Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!


Data modyfikacji: 2020-03-31 14:17
Hodowla >> Odmiany barwne >> Albino T+

Albino T+

Mutacja:

Pojedyncza mutacja

Genetyka:

Cecha recesywna

Historia:

Pierwsze Albino T+ linii kolumbijskiej (VPI) urodziły się w 1997r. w sklepie zoologicznym na terenie USA, a dokładniej w Teksasie. Miot liczył sobie 20 osobników, z tego 2 to omawiane właśnie albinosy. Całe potomstwo klasycznie wyglądających rodziców kupili Dave i Tracy Bakerowie. Trzy lata później na świat przyszło 6 albino T+ oraz 3 normalne osobniki z łączenia klasycznego boa z T+, które należały do miotu z 1997r. W 2002r. udowodniono, iż jest to mutacja recesywna, ponieważ po połączeniu dwóch normalnie wyglądających osobników 28% miotu to albinosy T+.

Początki Albino T+ boa linii nicaragua przypadają na rok 2001, kiedy to kilku hodowców ściągneło do siebie te węże.

Kolejną linią tych pięknie ubarwionych boa jest linia Sergieja Prochorczyka (Blonde Albino T+), które wyłoniły się u białoruskiego hodowcy z połączenia normalnie wyglądających boasów.

Wygląd:

Osobniki tego typu albinizmu produkują enzym tyrozynazę (stąd tyrozynazo +), choć jej dostęp do melanoforów jest blokowany. Stąd też czarny pigment przejawia się w niewielkim stopniu. Oczy u tych albinosów są ciemne (ale nie czarne), a w ich pigmentacji mogą wystąpić czerwone plamki. Różnica w wyglądzie takiego albinosa jest ogromna w porównaniu z Albino T-. Barwa ciała jest ciemniejsza niż u amelanistycznych boa. Z czasem stają się kremowe i w rezultacie dorosły osobnik może upodobnić się do bardzo ładnie wyglądającego normalnego osobnika (głównie linia VPI). Osobniki tej linii zwane Caramel Albino mają skłonność do miejscowo ciemnej pigmentacji na obwódkach plam na ogonie, które z czasem z ciemnoszarego zmieniają się na czarne. Kolorystyka ciała układa się w kolorach: żółtym, różowym i lekko pomarańczowym. Nie stronią one też od ciemnych plamek/kropek na ciele. Osobnik kilkuletni zazwyczaj zmienia się diametralnie względem kilku miesięcznego wężyka, choć jego kolory nadal są zadziwiające.

Central American Albino boa T+ Nicaragua znane z hodowli Jeremy'ego Stone'a oraz Toma Burke'a mają jasno brązowy kolor ciała, który także z wiekiem nieco ciemnieje. Jednak zamiast czarnych obwódek na siodłach ogona przybierają lawendową barwę, a ich oczy najczęściej są w odcieniach różu i fioletu - stąd zwane są również Lavender Albino.