Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!


Data modyfikacji: 2020-05-16 21:16
Hodowla >> Odmiany barwne >> Hypo / Super Hypo (Salmon / Super Salmon)

Hypo / Super Hypo (Salmon / Super Salmon)

Mutacja:

Pojedyncza mutacja

Genetyka:

Hypo - cecha kodominacyjna lub tzw. cecha niezupełnie dominująca, natomiast forma Super jest homozygotą dominującą.

Historia:

Pierwsze osobniki pozyskane z natury pochodzą z Panamy. Wyodrębniły się dwie linie - Salmon (Richie Ihle) oraz Orange Tail (Jeff Gee), które są ze sobą kompatybilne.

Salmon Hypo boa zostały uzyskane w 1994r. z łączenia hypomelanistycznej samicy z normalnie ubarwionym samcem pochodzącym z Kolumbii. Richard kupił w 1991r. dziwnie wyglądającą samicę od klienta, który przyniósł ją do sklepu, w którym Richie akurat pracował. Następnie tę nadzwyczaj ciemną samicę sprzedał innemu klientowi. W 1994r. odwdzięczyła się ona potomstwem składającym się z 16 normalnie wyglądających boa oraz z 7 niezwykle jasnych węży. Rich kupił kilka z nich. Gdy samica urodziła ponownie właściciel sprzedał kilka kolejnych maluchów Richie'mu wraz z dorosłą samicą, od której wszystko się zaczęło.

Orange Tail Hypo boa powstały na początku lat 90-tych. W tym wypadku samiec jak i samica pochodziły z Panamy, więc nie ma tu dodatku krwi boa z innej lokalizacji.

Wygląd:

Widoczna redukcja czarnego pigmentu (melaniny). Hyposy mają charakterystyczne czerwone lub pomarańczowe siodła (najintensywniej na ogonie), które wyglądają niesamowicie na reszcie pomarańczowego ciała. Czasami hypomelanistyczne boasy napikowane są czarnymi kropkami.

Boa z hodowli Richi'ego Ihle'a mają zdolność do zredukowanego wzoru co czyni ich w pewnym stopniu aberrantami.

W linii Gee węże zwykle zachowują normalne wzory. Linia ta powoduje, że mogą być nieco mniejsze jak większość Central American boa, a także nieco bardziej pomarańczowe.

Nie zawsze łatwe może być odróżnienie Super Hypo od „zwykłych” hypomelanistycznych boa. Zazwyczaj różnica polega na większej aberracji wzoru i braku małych czarnych plamek. Ogon zwykle jest ładniejszy. Jedynym pewnym rozwiązaniem jest skrzyżowanie Hypo z Hypo co powinno przynieść kilka osobników Super Hypo (teoretycznie 25% miotu). Niestety nie mamy zupełnej pewności, które z nich są formą Super, dlatego opisujemy je possible Super Hypo.

Hypo Nicaragua boa jest jaśniejszy niż normalny boa z Nikaragui, z największą różnicą oczywiście na ogonie. Spektrum kolorów tego węża jest ogromne.

Hypo Sonoran boa pochodzący z Meksyku jest znacznie jaśniejszy i zwykle większy od reszty boa dusicieli występujących na tym samym obszarze. Charakterystyczną cechą są oczy w odcieniach pomarańczowego lub lawendowego.

Hypo Pastel boa pierwszy raz urodzone zostały w hodowli Petera Kahla. Jest to zwykle czyściejszy i jaśniejszy hypomelanistyczny osobnik.