Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!


Data modyfikacji: 2020-03-14 03:12
Hodowla >> Odmiany barwne >> Leopard

Leopard

Mutacja:

Pojedyncza mutacja

Genetyka:

Cecha recesywna

Historia:

Odmiana ta uzyskana na meksykańskich Sonoran Desert boa pierwotnie pojawiła się w 1995r. u Hansa Winnera w miocie z normalnie wyglądających boa. W 1998r. Hans otrzymał kolejne niesamowite leopard'y Inca Phase oraz Reverse Striped. Widać więc, że ich genetyka jest zadzwiająca.

Wygląd:

Bardzo ciemno ubarwiony boa, większość z nich jest melanistyczna. Kolory ciała wachają się między rdzawo-czerownym, a czarnym. Bardzo dobrze widać opalizację. Wzór ciężko jednoznacznie określić. Może być paskowany, prążkowany, marmurkowaty lub z kremowymi plamami, niektóre leopard'y mają pojedynczy cienki jasny pas na grzbiecie. Jedne mają czerwone gardło, inne czerwony brzuch. Oczy są ciemne, czerwonawo-brązowe, zaś język niebieski. Zwykle mają zredukawny wzór na głowie oraz charakterystyczne czarne linie biegnące od nosa do oczu lub dookoła oczu. Leopardy rosną małe jak na boa dusiciele. Samice osiągają ok. 1,5 m długości.

Heterozygoty uzyskane z łączenia leopardów z innymi boa mają charakterystyczny wygląd przez grube siodła na grzbiecie oraz krzyż na głowie.

Inca Phase Leopard charakteryzuje się innym wzorem, który jest w postaci kremowego odwróconego pasa (reverse stripe) ciągnącego się od karku do ogona. Pas najczęściej nie jest do końca jednolity, a złożony z innych linii, pogrubień i zniekształceń.