Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!


Data modyfikacji: 2020-04-17 19:13
Hodowla >> Odmiany barwne >> Pastel

Pastel

Mutacja:

Pojedyncza mutacja

Genetyka:

Cecha poligeniczna

Historia:

Są one wynikiem selektywnej hodowli zapoczątkowanej w tym kierunku przez Jeffa Ronne'a. Często hodowcy nadają swoim pastelom unikatowe nazwy, aby wyróżnić się na rynku i podkreślić ich ubarwienie i niestety często jest to nadużywane.

Innymi pastelami, które zostały tak samo uzyskane jak u Jeffa są Dutch Pastel boa z hodowli Freeka Nuyta. W tym projekcie wziął również udział Surinam boa, który dodał nieco czerwonego koloru.

Inną linią pasteli jest Kubsch Pastel nazywane też Euro Pastel zapoczątkowane przez Sylvia Kubscha. Powstały one ze krzyżowania dwóch kolumbijskich boa dusicieli.

Wygląd:

Zredukowana jest u nich ilość czarnego pigmentu, przez co wzrasta kontrast pomiędzy innymi kolorami węża. Duże różnice pomiędzy pastelami powodują ich różnorodność w kolorystyce. Pastele mają „moc” upiększania normalnie wyglądających boasów, co często powoduje rozjaśnienie barw u potomstwa. Ta ilościowa cecha przejawia się w mniejszym lub większym stopniu. Niesamowite kolory zostają na dłużej, a przez to dorosłe osobniki nie ciemnieją tak jak większość klasycznych boa dusicieli. Najlepszych rezultatów możemy się spodziewać z połączenia pastela z pastelem gdzie potomstwo powinno składać się z bardzo ładnych boa zwanych pastelami.

Dutch Pastel boa bywają zwykle z dodatkiem różowego i czerwonego koloru.

Kubsch Pastel boa to węże o ciemnobrązowych siodłach z pomarańczowymi przejaśnieniami. Głowa jest pomaranczowo-czerwona, a całość jak przystało na pastele wygląda imponująco.